احیای خانه امام رضا (علیه السلام) در مرو

مدیر پروژه جاده ولایت تصریح کرد: متأسفانه مردم ترکمنستان تاکنون نسبت به محل سکونت امام رضا(ع) اطلاعاتی نداشته‌اند و در طول برگزاری جشنواره امام رضا(علیه السلام)  به‌ویژه در سال گذشته که این جشنواره در بخش بین‌الملل توسط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در کشور ترکمنستان نیز برگزار شد، مردم این کشور اطلاعاتی را راجع به محل زندگی حضرت رضا(علیه السلام) در شهر مرو به‌دست آوردند.

مؤلف کتاب جاده ولایت گفت: طرح نحوه احیای خانه امام رضا(علیه السلام)  در مرو به رئیس‌جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه و وزارت راه و ترابری کشورمان داده شده است و به احتمال فراوان دولت ترکمنستان نیز از این طرح استقبال کند.

وی ادامه داد: با احیای خانه امام رضا(علیه السلام)  در مرو، این شهر تبدیل به مرکز گردشگری اسلامی برای مسلمانان به ‌ویژه مردم ایران می‌شود که این امر به لحاظ فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اقتصادی و ... به‌ نفع کشور ترکمنستان است، علاوه بر این زمینه ارتباط و اتحاد بیشتر مسلمانان از این طریق فراهم می‌شود.

سالاری درباره ویژگی‌های خانه امام رضا(علیه السلام)  در مرو گفت: گفتگوها و مناظرات علمی امام رضا(علیه السلام) با سران ادیان و بزرگان جهان در این خانه برگزار شده است که احیای آن می‌تواند مورد توجه پیروان سایر ادیان که حضرت رضا(علیه السلام) را می‌شناسند نیز قرار گیرد.

مدیر پروژه جاده ولایت یادآور شد: نماز عید فطر و نماز باران نیز در این خانه برگزار شده و در روزگار حضرت امام رضا(علیه السلام) در شهر مرو این خانه پایگاه و محل رفت و آمد مسلمانان به‌ویژه شیعیان بوده است.

سالاری درباره وضعیت فعلی خانه امام رضا(علیه السلام)  در مرو گفت: هم‌اکنون خرابه‌های این خانه در شهر مرو موجود است که با احیای آن، ارزش معنوی و تاریخی این مکان دوباره زنده می‌شود.

 

/ 0 نظر / 23 بازدید